Konverzia alebo nie? V zahraničí pri platbách premýšľajte, môžete tak výrazne ušetriť.
26. 08. 2020

Konverzia alebo nie? V zahraničí pri platbách premýšľajte, môžete tak výrazne ušetriť.

Dovolenková sezóna je v plnom prúde a mnohí Slováci sa napriek aktuálnej situácii rozhodli pre oddych v Chorvátsku, prípadne inej prímorskej destinácii. Vďaka neustále aktualizovanej mape bezpečnosti krajín sa mnohí rozhodli uprednostniť zahraničie pred Tatrami. Medzi najpopulárnejšie destinácie sa okrem Chorvátska zaradilo aj Česko či Maďarsko. V mnohých krajinách však nie je možné platiť eurom a práve preto si zvykneme zmeniť hotovosť na miestnu menu. 

V súčasnosti však pandemická situácia spôsobila značný nárast bezkontaktných platieb, nie len na Slovensku, ale aj v zahraničí. Bezpečnosť pri platení sa stala jednou z najdôležitejších súčastí nákupu. Možnosť platiť kartou v zahraničí je aktuálne taktiež značne rozšírená a pokiaľ chcete platiť bezpečne, je viac než pravdepodobné, že ju využijete. 

Pokiaľ vyberáte hotovosť z bankomatu alebo platíte kartou v zahraničí, kde je iná mena ako euro, bankomat alebo platobný terminál vám pri platbe ponúkne možnosť prevodu financií s konverziou alebo bez konverzie. Čo to vlastne znamená?

Konverzia je dynamický prepočet meny, ktorý ponúka buď banka alebo prevádzkovateľ platobného terminálu. Znamená to, že pokiaľ sa rozhodnete vybrať hotovosť alebo platiť s konverziou, táto služba vám umožní sumu vidieť priamo v eurách. Presne viete, koľko hotovosti v eurách ste si vybrali, prípadne koľko ste zaplatili, bez toho, aby ste museli prepočítavať podľa aktuálneho kurzu. Napriek tomu, že táto služba znie výhodne a jednoducho, platby s konverziou až také výhodné nie sú. Každý prevádzkovateľ si totiž môže určiť kurz prevodu meny a tým pádom to pre vás pri aktuálnom kurze nemusí byť výhodné.

Platba kartou bez konverzie či výber z bankomatu bez konverzie je tak možnosť, ktorú by ste si mali zvoliť, ak chcete ušetriť. Pri zúčtovaní sa používa devízový kurz, čo znamená, že ak zaplatíte v miestnej mene, vaša banka prevod zúčtuje svojim kurzom, ktorý je spravidla výhodnejší. Hoci na termináli hneď neuvidíte, koľko eur ste utratili, pozrieť si to môžete v internet bankingu a bez poplatku. V zahraničí je výhodnejšie platiť kartou, ako si vyberať hotovosť, nakoľko pri výbere hotovosti si banka účtuje spravidla fixný poplatok, prípadne percentuálnu časť z vyberanej sumy. Ak však vyberáte zo “spriatelenej” banky, teda v pobočke sietí, do ktorej patrí aj vaša banka, poplatku za výber sa môžete vyhnúť. Pred vycestovaním je však dobré sa informovať v banke o tom, či je to naozaj tak, alebo sa poplatkom nevyhnete.

Flórian Farkaš, s. r. o.
Autor: Flórian Farkaš, s. r. o.

Dobrý deň!

Volám sa Flórian Farkaš, vo finančnom sektore pôsobím od roku 2011 ako finančný a realitný konzultant. Nie som sám, môj tím predstavuje 10 spolupracovníkov v Banskobystrickom kraji. Svojich klientov a spolupracovníkov inšpirujem k napĺňaniu ich životných cielov a k finančnej nezávislosti.
Naším poslaním je pomáhať klientom zvládnuť rôzne finančné situácie efektívne a rozumne a tým zvyšovať ich finančnú gramotnosť.
Pokiaľ Vás trápia finančné ťažkosti a ste zvedavý ako dosiahnúť finančnú nezávislosť, kontaktujte nás, my sa Vám ozveme. Radi sa s Vami stretneme v príjemnom prostredí v našich kanceláriach v Lučenci alebo vo Fiľakove.

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie


Stiahnite si zadarmo

Ako nenaletieť finančným upírom

spracovaním osobných údajov