Pracujete v zahraničí? Po novom vybavíte takmer všetko elektronicky
28. 07. 2021

Pracujete v zahraničí? Po novom vybavíte takmer všetko elektronicky

Pokiaľ pôsobíte v zahraničí, máte tam prácu alebo podnikanie, návštevy Slovenska sa okrem stretnutia s rodinou väčšinou nezaobídu bez návštevy nejakých úradov či lekárov. Sociálna poisťovňa to po novom trochu uľahčí a vybavovanie byrokratických záležitostí sa dostane do elektronickej formy.

Doklady vybavíte aj na diaľku

Nový informačný systém, ktorý Sociálna poisťovňa predstavila, umožňuje medzinárodnú výmenu údajov. Vďaka špeciálne zabezpečenej sieti, ktorú spravuje Európska komisia, tak bude možná rýchla a bezpečná výmena informácií o sociálnom zabezpečení v Európskej únii. V praxi to znamená, že ľudia, ktorí pracujú v zahraničí, budú mať zabezpečené rýchlejšie dokladovanie, vyplácanie sociálnych dávok či priznávanie a zároveň ich to odbremení od množstva byrokracie.

Získavanie sociálnych dávok bude jednoduchšie

EESSI (Elektronická výmena informácií o sociálnom zabezpečení) poskytuje možnosť overiť zahraničným inštitúciám, či má zamestnanec platný formulár PD A1, ktorý je možné vybaviť prostredníctvom Sociálnej poisťovne. Tento medzinárodný formulár je totiž potrebný pri pohybe zamestnancov za prácou do zahraničia, nakoľko je nutné overiť jeho platnosť, na aké obdobie a akým zákonom občan podlieha, teda v akej krajine vykonáva svoje podnikanie alebo pracovnú činnosť.

Pokiaľ potrebuje občan žijúci v zahraničí riešiť nemocenskú dávku alebo export dávky v nezamestnanosti (poberanie dávky z inej krajiny, v akej pôsobí), bude im to značne uľahčené. Vďaka novému informačnému systému si Sociálna poisťovňa dokáže vyžiadať obdobia nemocenského poistenia v inom štáte bez potreby dodatočného dokladania rôznych formulárov a potvrdení od občanov.

Koľko krajín je zapojených?

V EESSI si momentálne dokáže Sociálna poisťovňa vymieňať údaje cez štandardizované elektronické dokumenty s 26 členskými štátmi Európskej únie, ktoré poskytujú údaje o pracujúcom občanovi. Okrem toho sa tu nachádzajú aj Nórsko, Island, Lichtenštajnsko, Švajčiarsko, Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska.

Flórian Farkaš, s. r. o.
Autor: Flórian Farkaš, s. r. o.

Dobrý deň!

Volám sa Flórian Farkaš, vo finančnom sektore pôsobím od roku 2011 ako finančný a realitný konzultant. Nie som sám, môj tím predstavuje 10 spolupracovníkov v Banskobystrickom kraji. Svojich klientov a spolupracovníkov inšpirujem k napĺňaniu ich životných cielov a k finančnej nezávislosti.
Naším poslaním je pomáhať klientom zvládnuť rôzne finančné situácie efektívne a rozumne a tým zvyšovať ich finančnú gramotnosť.
Pokiaľ Vás trápia finančné ťažkosti a ste zvedavý ako dosiahnúť finančnú nezávislosť, kontaktujte nás, my sa Vám ozveme. Radi sa s Vami stretneme v príjemnom prostredí v našich kanceláriach v Lučenci alebo vo Fiľakove.

Stiahnite si zadarmo

Ako nenaletieť finančným upírom

spracovaním osobných údajov